Domov v srdci

Článok k prvej prednáške OZ Trikvetra

 

  

 

 Nie raz, každý z nás, stál pred otázkou, ako ísť v živote ďalej. Či už išlo o odchod z domu od rodičov, o ponuku práce v inom meste, alebo sme zažili jednu zo smutnejších záležitostí - rozchod s partnerom. Všetky udalosti zasahujú jednu z najcitlivejších stránok našej existencie akou je: pocit istoty, bezpečia, vedomie, že niekam patríme. Skrátka, že máme domov.

Keď sme pripravovali podklady k nášmu združeniu, unášali sme sa predstavou, aké by bolo úžasné, keby každý mohol bývať vo vlastnom dome. Nežijeme však v dokonalom svete. Nie každý má financie alebo potrebnú pomoc na to, aby mohol bývať vo svojom. No čo, ak sa pozeráme na nápad o vlastnom bývaní z komplikovanejšieho uhlu pohľadu. Z pohľadu, kde stále niečo očakávame a zároveň trpíme.

A pritom si stačí uvedomiť, že vždy máme na výber. Keď to pochopíme poskytneme priestor príležitosti - urobiť zmenu.

 

V našom združení sme sa rozhodli zdieľať svoje skúsenosti a spôsoby,ako si vytvoriť pocit domova v sebe. Podľa toho si upraviť priestor, v ktorommomentálne žijeme. Hľadáme cestu a spôsoby, ako sa dá žiť plnohodnotnejšiea spokojnejšie. Naozaj to funguje len vtedy, ak si to na sebe vyskúšame.Nestačí čítať múdre knihy a chodiť na prednášky. Robíme to tak, že naše získané skúsenosti v OZ aplikujeme v rodinných kruhoch.

 

 "Umenie nie je oddýchnuť si na samote u lesa. Umenie je to, ak sa cítime v pohode v preplnenom autobuse ľuďmi znechutenými životom."

 

Skúsme sa spolu zamyslieť, čo pre nás všetkých znamená byť doma?

Pre niektorých znamená domov byť s rodinou, iní domovom nazývajú miesto, v ktorom môžu uťahaní z práce hlavu skloniť.

Naozaj nás byt, dom alebo prenájom, v ktorom spíme, dobije a zrelaxuje predtým, než sa znova pustíme do bežného maratónu - nákupy, domácnosť, deti a partner?

Čo by sme mohli urobiť preto, aby to takto mohlo byť?

 

Vyskúšajme si jedno cvičenie. Zoberte si čistý papier a farbičky. Áno farbičky. Prečo nie, veď malé deti vidia svet oveľa farebnejší ako my dospelí s našim modrým perom, ktoré postupne vytláča počítačová klávesnica.

Uprostred čistého papiera nakreslite domček. Či to bude vila alebo obyčajný obdĺžnik a na ňom trojuholník, to už necháme na vás.

Ak ste s domčekom hotoví, skúste okolo neho heslovite napísať všetko, čo vás napadne pri slove DOMOV. Pokiaľ je možné, využite celé čisté miesto na papieri. Dajte si načas.

Máte to napísané?

Zoberte si ďalší čistý papier. Urobte na ňom päť stĺpcov s názvami "Práca, Domácnosť, Zdravie, Rodina a Voľný čas". Poradie názov zvoľte podľa vami nastavených priorít.

Teraz si prepíšte všetky heslá z predošlého papiera s domčekom na papier so stĺpcami tak, aby každé heslo bolo priradené do vhodného stĺpca. Napr. Čítanie knihy môžete zaradiť do stĺpca voľný čas, alebo prechádzku v lese do stĺpca zdravie atď. (Editory kníh a hájnici to budú mať v iných kolónkach :-) )

Hotovo?

Do tretice si zoberte ďalší čistý papier. Znova si urobte stĺpce s rovnakými názvami, vo vašom poradí, ale teraz
do stĺpcov vyplňte váš bežný deň.

Zoberte do ruky oba papiere so stĺpcami. Sú na oboch papieroch všetky vaše stĺpce rovnako zaplnené? Alebo
práve naopak? Sú jedny plnšie a druhé prázdnejšie?

Prvý papier zobrazuje vašu predstavu domova a chodu vášho života v ňom. Ten druhý vyjadruje  vašu realitu, v ktorej žijete. V ideálnom prípade sú na vašich papieroch všetky stĺpce rovnomerne rozdelené.

Ak je tak, gratulujeme! Vyváženosť denného života ste zvládli a je v súlade s vašimi túžbami. :-)

 

Ak to tak nie je, skúste porozmýšľať, či je možné, niekde ubrať a inde pridať. Čo musíte preto urobiť? Bolo by naozaj bolestivé, či nemožné preusporiadať vaše priority?

Je dôležité, mať rovnako vyvážený jeden i druhý papier. Pretože ak sa  nevyvážené túžby prenesú do reality, všetko sa
zosype ako domček z karát. Ako na to?

V prvom rade je potrebné odstrániť zo života, ´TO SA NEDÁ, LEBO...´. Odmalička sme učení vidieť všetko, čo sa nedá. Zabúdame na hľadanie spôsobu, ako sa to dá.

Jednou z vecí, ktorými sa naše združenie zaoberá, je nový pohľad na už exitujúcu situáciu človeka. Ide o hľadanie cesty, ako sa posunúť ďalej, namiesto meditovania pri pivku.

 

Naše občianske združenie TRIKVETRA sa venuje trom pilierom v živote človeka. Môžeme si ich predstaviť ako základy domu, na ktorých sa dá postupne stavať.

 

1. Základ - ZDRAVIE

Všetci vieme, že zdravý človek má veľa prianí, no chorý len jedno. Dnešná doba je rýchla, cítime to. Akosi podvedome vieme, že jediné čo nám zostáva, je prispôsobiť sa. Veď aj príroda nám ukazuje že, prežíva nie najväčší či najmenší jedinec, ale ten najprispôsobivejší.
Aby sme so súčasným životným tempom vládali udržať krok, je nutné pouvažovať nad nasledovnými zložkami ako je kondícia, priority a sebahodnota.

Sme ľudia počítačovej doby. Naše telo však nie je prispôsobené sedavému spôsobu života. Potrebujeme pohyb, lebo inak chradneme. Ak chradne telo, tak s ním i naša možnosť prežiť. Poradíme vám, ako si nájsť ten váš spôsob pohybu a regenerácie tak, aby boli pre vás radosťou.

Naše priority patria do každodenného chodu života. Doba a  čas sa zrýchľujú nie preto, aby sme rýchlejšie zvládali dané situácie, ale preto aby sme sa naučili deliť podstatné veci od nepodstatných.

Ak si urobíme v našich povinnostiach a činnostiach poriadok, zistíme koľko voľného času nám ešte zostane. Určiť si priority nie je jednoduché. Okolie naše zmeny nie vždy prijme radosťou. Časom sa to poddá. :-)

Keď zistíme svoju hodnotu, prestaneme dávať zľavy.

Na chvíľku si predstavme, že máme prácu našich snov. Spĺňa kritéria ako napr.:

 • pracovné podmienky: miesto, kolektív, pracovný
  čas a pracovná náplň,
 • druh práce: sedavá práca pri PC, práca na nohách
  alebo práca na doma,
 • ohodnotenie: plat, odmeny, bonusy a pod.

Teraz si predstavme, že za vykonanú prácu, ktorá nás živí a zároveň baví dostaneme len 50% z platu. Aký je to pocit? Nie je to bohviečo, však?

Vykonaná práca = obsahuje čas a našu energiu, ktorú sme do nej vložili. Nebojme sa ohodnotiť svoje kvality. Prestaňme dávať zľavy. Začnime hovoriť NIE nezmyselným požiadavkám. Nastavme nášmu sebavedomiu stúpajúcu krivku.

 

2. Základ - EKONOMIKA

Len človek, ktorý zvláda svoje financie, zvláda svoju životnú úroveň. Sám rozhoduje o tom, kam prúdi jeho podstatná časť financií. Existuje veľa spôsobov, ako pristupovať k financiám, my sme si zvolili ekonomiku so štipkou rozumu. Ukážeme si metódy, ktoré nám rovnomerne rozdelia financie medzi všetky aspekty nášho života, od povinností až po zábavu. Dozvieme sa, či si svojimi koníčkami vieme finančne prilepšiť, aké druhy pasívnych alebo aktívnych investícií poznáme. Podrobnejšie sa ekonomike budeme venovať na našich komorných posedeniach - Teplo domova.

 

3. Základ - PRÍRODNÉ STAVBY

Prírodným stavbám sa budeme venovať na sedem mesačnom seminári s názvom "Vytvor si domov s láskou k prírode". Seminár je určený pre tých, ktorí chcú bývať v dome, byte či v pojazdom prívese, vo vlastnom alebo prenajatom. Je zameran pre vetkých, ktorí sa chcú cítiť dobre a pritom robiť niečo aj pre svoje životné prostredie. Žiť v prírode môžeme na samote u lesa, ale i v meste plnom ľudí. Seminár sa skladá zo siedmich víkendových stretnutí s periodicitou raz do mesiaca, na ktorých vás podrobnejšie zasvätíme do siedmich elementov pohrebných na harmonické súžitie s prírodou. 

 • Rastliny

- len málokto z nás si uvedomuje, aké je dôležité byť obklopený rastlinami. Dávajú nám, potrebný kyslík, čistia vzduch, poskytujú potravu a zútulňujú náš okolitý priestor. Je úžasné, mať svoju vlastnú záhradku, v ktorej môžeme popustiť uzdu svojej fantázií a zasadiť
si čokoľvek nás napadne. Viete si predstaviť, že varíte polievku a pre chýbajúcu petržlenovú vňatku si zájdete na slnkom zaliatu hriadku? Rajčiny vám chutia len tak samé? Veľkosť pozemku nie je až tak podstatná, ak sú dostatočné znalosti a organizácia. Polykultúrna záhrada poskytuje široké možnosti,

no čo ak bývame v byte ? Jedinú zem, ktorú nájdeme, je nalepená na podrážkach topánok. Fantázii sa medze nekladú. Aj pre ľudí v meste existujú mnohé varianty, ako si urobiť malý raj v byte. Vieme si predstaviť, že zelenina a ovocie vedia plniť rovnako ako výživnú i okrasnú funkciu? Má náš byt balkón alebo okná, ktoré spájajú s okolitým prostredím? Čo myslite? Je možné pri troške snahy dopestovať si svoj víkendový obed, urobiť si svoju vlastnú zásobu korenia či obdarovať blízkeho čerstvými jahodami?

 • Živočíchy

- zvieratá sú pre človeka jeden z najbližších pomocníkov. Tento element je venovaný tým, ktorí by radi spoznali svojich zvieracích susedov a pochopili ich dôležitosť na pozemku. Ukážeme si, ako efektívne s nimi spolupracovať, aby sme zvýšili úžitok z nášho pozemku. Dôležitá je ich viacúčelovosť. Napr. Sliepka nám znáša vajíčka, hnojí a kosí trávnik. Dážďovka kyprí a zúrodňuje pôdu, no zároveň tvorí dôležitú časť stravy sliepok,

- sú dôležité zvieratá i pre byt? Ako by nám pomohli zefektívniť náš život v ňom? Vieme si predstaviť, že otvorený balkón, plný rozkvitnutých rastlín urobí radosť mestským včelám, ktoré nám urobia službu a opelia naše jahody? V čom nám pomôže dážďovka
v kompostéri? Premení organický odpad na výživné hnojivo pre naše cherry rajčiny.

 • Voda

- voda je taká nenápadná, nič nevyžaduje, nekričí ani neprotestuje. Nepotrebuje si dokazovať svoju dôležitosť. I keď bez nej nevieme existovať, správame sa k nej akoby na planéte bola navyše. Máme jedno šťastie, že nie je ako človek a vzťahovačnosť nepatrí medzi jej
vlastnosti. Ak jej dáme priestor na pozemku, pomôže nám so zavlažovaním všetkých našich rastlín a uhasí smäd zvieratám. Dokáže nás udržať nielen v čistote ale i zjemní klímu nášho pozemku,

- existuje miesto kde sa uplatní voda v byte? Veď to je jasné, nájdeme ju v kuchyni, kúpeľni, na toalete. Ale je to naozaj všetko? Čo vlhkosť vzduchu? Zamýšľali sme sa vôbec, či je podstatnou zložkou pre obyvateľov domácností? Aká je komfortná zóna vlhkosti pre domácnosť? Čo sa deje, ak je byt vysušený alebo prevlhčený? Kde hľadať rovnováhu medzi vlhkým a suchým prostredím a ako ju docieliť ?

 • Prírodné Stavby

- keď sa povie "prírodné stavby", ľudia si vydesene hneď predstavia, že budú bývať v chatrči u lesa, vodu budú ťahať zo studne vedrami a na WC budú chodiť von do rozpadajúcej sa kadibúdky. Pokojne môžu, ak chcú. Každému podľa jeho gusta. Dnešná doba nám ponúka úžasné možnosti. Máme modernú technológiu a čuduj sa svete cestu k nej prežila i príroda. Dostali sme sa do bodu, v ktorom nám pri troche uskromnenia sa, zostane naše pohodlie a príroda pritom nemusí ťahať za kratší koniec. Na tejto časti semináru si povieme niečo o prírodných materiáloch a ich využití pri stavbe či rekonštrukcii nášho príbytku. Porozprávame sa o tom, ako sa zoznámiť so svojou nehnuteľnosťou a ako ju prepojiť s okolitým pozemkom.

 • Vnímanie interiéru

- domov predstavuje miesto, kde bývame, žijeme, trávime čas so svojimi blízkymi. Dáva nám pocit bezpečia a ochrany.
Poskytuje nám priestor pre odpočinok, zábavu, prácu, o útulnosť a príjemnú atmosféru sa nám postará zmysel pre poriadok a predstavivosť. Teplo domova nám vykúzli  vhodne rozmiestnený nábytok, veselé dekorácie, doplnky, farby, vône, ktoré nás charakterizujú. Napr. prírodné materiály ako sú: drevené podlahy, izbové rastliny, krbové kachle či obľúbené farby stien, obrazy, kamienky na poličke ako spomienka na výlet na horách,

- v časti elementu bývania sa porozprávame o tom, ako si byt alebo dom môžeme zariadiť podľa našich predstáv a výhodne vzhľadom k našim financiám. Časť seminára venujeme bývaniu podľa Feng-šuej, Vastu a bývaniu podľa vlastného vnímania vhodného miesta pre
nábytok.

 • Ekológia

- dôležitou súčasťou súžitia s prírodou je fakt, že sa máme správať zodpovedne k odpadu, ktorý vyprodukujeme. Vieme ho sekundárne spotrebovať? Naozaj si musíme zakaždým kupovať nové tašky na nákup? Vieme kam odviesť nepotrebný textil? Čo urobím so sklom? Poznáme, ktoré je zálohované a ktoré nie? Kam patria použité baterky? 

- v tomto bloku si povieme niečo o tom, ako rozmýšľať už pri kúpe produktu a ako ho 100% -ne spotrebovať.  Zamyslíme sa nad tým, čo všetko skutočne potrebujeme pre život. Ukážeme si spôsoby recyklácie na pozemku, v dome či byte.     

 • Ekonomika so štipkou rozumu

- tento blok je určený k uvedomeniu si, že náš dom je investícia. Či pasívna alebo aktívna, o tom rozhodujeme my sami. Ak si chceme pomôcť splácať úver alebo si prilepšiť domáci rozpočet, existujú cesty, ktoré nám uľahčia finančnú situáciu. Ukážeme si spôsoby, ako si poradiť s príjmami a výdavkami na domácnosť. Kde sa dá ubrať a kde práve naopak neškodí pridať.

 

Text: Mária Šimeková a Simona Šimková

Foto: Ivana Šimková